خبر

سخنگوی وزارت امور خارجه سفر هیات آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران را تایید کرد

کنعانی روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی با خبرنگاران گفت: یک هیئت ایرانی هفته گذشته به وین سفر کرد و با مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار کرد.

وی با اشاره به اینکه ایران به طور طبیعی به همکاری سازنده خود (با آژانس) برای حل و فصل مسائل پادمان ادامه خواهد داد، گفت: قرار است هیئتی به نمایندگی از آژانس هسته ای سازمان ملل به ایران سفر کند.

کنعانی با ابراز تأسف از برخی تلاش‌ها برای تضعیف روند فنی مذاکرات ایران و آژانس، گفت که تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) «رفتار عجولانه و غیرسازنده» از خود نشان داده و به دنبال «استفاده سیاسی» از آژانس هستند.

وی تاکید کرد: قطعنامه‌های شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران کمکی به حل هیچ مشکلی نمی‌کند و فقط اوضاع را مختل می‌کند.

سخنگو از تروئیکای اروپایی خواست از اقدامات غیرسازنده در رابطه با ایران دست بردارد.

مذاکرات وین

کنعانی خاطرنشان کرد: تهران ابتکارات سازنده ای برای پیشبرد روند گفت و گو و انعقاد توافق انجام داده است.

وی ادامه داد: تلاش ها برای حفظ روند مذاکرات ادامه دارد.

هیچ سلاحی از سوی ایران به روسیه ارسال نشده است

کنعانی در پاسخ به سوالی مبنی بر ادعای فروش تسلیحات ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، گفت: ایران هیچ گونه تجهیزات و سلاحی برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه ارسال نکرده است. همکاری های دفاعی ایران در چارچوب دوجانبه و از راه های قانونی است.

وی افزود: تهران به دنبال روابط دوستانه با سایر کشورها از جمله اوکراین است.

وی ادامه داد: ما بارها مواضع خود را ارائه کرده‌ایم، ایران به دلیل روابط خوبی که بین دو کشور وجود دارد، به سیاست بی‌طرفی فعال در قبال اوکراین پایبند است. ما تلاش کرده ایم دو طرف (روسیه و اوکراین) را به مسیر درست برگردانیم و همکاری ما در مسیر دوجانبه است. ایران بر روابط دوستانه با سایر کشورها تاکید دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ایران عضو هیچ ائتلاف نظامی نیست، اما زمانی که امنیت ملی خود را در خطر ببینیم، واکنش نشان خواهیم داد. ما سعی کردیم در مورد اوکراین نقش مثبتی داشته باشیم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا