خبر

نفتکش ایرانی توقیف شده توسط یونان آزاد شد

وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه اعلام کرد یک نفتکش با پرچم ایران که شش ماه پیش توسط یونان در آب های یونان توقیف شده بود، به مقصد از پیش تعیین شده خود عزیمت کرده است.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: کشتی با پرچم ایران در فروردین ماه امسال در آب‌های بین‌المللی به سمت مقصد خود در حال حرکت بود که به دلیل شرایط نامساعد جوی و نقص فنی و متأسفانه در یکی از بندرهای یونان مجبور به پناهندگی شد. اقدامی که برخلاف موازین و کنوانسیون‌های بین‌المللی انجام شد، توقیف و محموله نفتی آن نیز مصادره و به کشتی اجاره‌ای یک شرکت آمریکایی برای ارسال به آمریکا منتقل شد.»

در این بیانیه آمده است: یونان با توسل به حکم دادگاه محلی و به بهانه همکاری قضایی با آمریکا این اقدام را انجام داد.

بر اساس این بیانیه در پی برنامه ریزی، اقدامات قانونی و قضایی و مذاکرات فشرده، رای دادگاه بدوی محلی یونان مبنی بر مصادره محموله نفتی ایران به نفع آمریکا از سوی دادگاه های تجدیدنظر و عالی یونان باطل شد. حکم بازگشت محموله به ایران صادر و محموله مذکور به نفتکش ایرانی بازگردانده شد.

این وزارتخانه همچنین افزود: دو کشتی یونانی که طی ماه‌های گذشته به دلیل اختلاف حقوقی و قضایی در آب‌های خلیج‌فارس توقیف شده بودند، روز چهارشنبه آزاد و عازم مقصد شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا