خبر

رئیس جمهور اسد از حمایت ایران از سوریه استقبال کرد

اسد این سخنان را در دیدار با برخی از محققان و روزنامه نگاران سوری بیان کرد که در یک نشست سه ساعته درباره مسائل مختلف سوریه بحث و گفتگو کردند.

رئیس جمهور در مورد متحدان سوریه نیز اظهار داشت که جمهوری اسلامی ایران حمایت موثری از سوریه نشان داده و تهران همچنان از این کشور عربی در زمینه نظامی و اقتصادی حمایت می کند.

وی در ادامه به رابطه سوریه و جنبش مقاومت حزب الله لبنان اشاره کرد و خاطرنشان کرد: دمشق از حزب الله حمایت کرده و به حمایت از آنها ادامه خواهد داد، زیرا آنها متحدان استراتژیک هستند.

اسد همچنین نسبت به آینده لبنان با توجه به وضعیت کنونی این کشور ابراز نگرانی کرد و گفت که کشور همسایه حامی اصلی سوریه است. بنابراین، ثبات در کشور برای دولت سوریه از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به روابط سوریه و ترکیه، افزود: دیدار با مقامات ترکیه به جلسات تبادل اطلاعات محدود می شود، اما به بهبود سطح روابط کمک می کند.

به گفته رئیس اجرایی سوریه، ترکیه آمادگی خود را برای پاسخگویی به خواسته های سوریه اعلام کرده است. بنابراین، دمشق از آنکارا انتظار دارد که گام های عملی بردارد و از بیان سخنان محض دست بردارد.

رئیس جمهور سوریه خاطرنشان کرد: تماس هایی با نیروهای کرد در شمال سوریه در مورد مشکلات آنها از جمله خدمات و معیشت وجود دارد و گفت وگو با نیروهای موسوم به نیروهای سوریه دموکراتیک بیشتر نوعی رابطه قبیله ای است که هیچ پیشرفتی به همراه نداشته است.

وی درباره روابط با آمریکا گفت: مقامات سوریه هیچ گفتگویی با مقامات آمریکایی نداشته اند و تمرکز دمشق بر تقویت مقاومت مردمی برای اعمال فشار بر آمریکایی ها برای عقب نشینی از سرزمین های اشغالی در سوریه است.

رئیس جمهور ادامه داد: روسیه به سوریه کمک زیادی کرده است، اما وضعیت فعلی در نتیجه عملیات نظامی روسیه در اوکراین و فشارهای اقتصادی و نظامی بر آنها متفاوت است.

وی ادامه داد: روابط سوریه و عراق مبتنی بر روابط دوستانه است و دمشق بر سیاست های کلی عراقی ها حساب می کند نه مواضع شخصی.

وی در رابطه با روابط با سایر کشورهای عربی گفت: عمان صادقانه ترین و منطقی ترین موضع را در قبال سوریه اتخاذ کرد، در حالی که مصر در مورد بازگشت دمشق به اتحادیه عرب رویکردی دوگانه داشت.

وی افزود: عربستان سعودی موضع منفی در قبال سوریه نداشت، اما ریاض مجبور شد همکاری با دمشق را متوقف کند و بحرین در مورد بازگشایی سفارت خود در پایتخت سوریه موضع بی باک تری اتخاذ کرده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا