خبر

نتانیاهو با قانونی کردن پایگاه های شهرک نشینان کرانه باختری موافقت کرد

این پس از دیدار نتانیاهو با ایتامار بن گویر، سیاستمدار جنجالی و راست افراطی صورت گرفت.

به گزارش رسانه های اسرائیلی، این دو روز چهارشنبه با یکدیگر دیدار کردند و طی آن توافق کردند که پس از 60 روز پس از سوگند دولت، این پایگاه ها را به صورت ماسبق قانونی کنند.

حزب راستگرای لیکود نتانیاهو در بیانیه ای پس از دیدار با حزب قدرت یهودی بن گویر گفت که این دو سیاستمدار “پیشرفت های قابل توجهی” داشته اند.

با این حال، حتی اگر توافقی انجام شده باشد، هیچ تضمینی وجود ندارد که تعداد آرای لازم در پارلمان اسرائیل (کنست) برای اجرا به تصویب برسد.

از جمله پاسگاه‌هایی که طبق این طرح قانونی می‌شوند، هومش است، یک شهرک بحث‌برانگیز که در سال 2005 تخلیه شد، واقع بین شهرهای فلسطینی نابلس و جنین. این مسیر در مسیر 60 قرار دارد – بزرگراه اصلی شمال به جنوب در کرانه باختری اشغالی، که توسط فلسطینی ها و شهرک نشینان یهودی استفاده می شود.

تمام شهرک‌های اسرائیلی، از جمله پاسگاه‌ها، بر اساس قوانین بین‌المللی غیرقانونی هستند. با این حال اسرائیل تنها پاسگاه‌ها را طبق قوانین خود غیرقانونی می‌داند و ادعا می‌کند که توسط شهرک‌نشینان یا گروه‌های شهرک‌نشین ساخته شده‌اند و نه توسط دولت.

ده‌ها گزارش توسط گروه‌های نظارتی و حقوق بشری نشان می‌دهد که دولت اسرائیل زیرساخت‌ها، حمایت و بودجه را برای شهرک‌نشینان برای ایجاد پایگاه‌هایی فراهم می‌کند. علاوه بر این، دولت اسرائیل در چند سال گذشته به طور عطف به ماسبق بسیاری از پاسگاه ها را قانونی کرده و قوانینی را تصویب کرده است که انجام این کار را آسان تر می کند.

نتانیاهو که پس از 12 سال قدرت در سال 2021 برکنار شد، روز یکشنبه از سوی اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل رسما مأمور تشکیل دولت شد.

حزب لیکود و متحدان اوترا ناسیونالیست از جمله بن گویر و بزالل اسموتریچ از ائتلاف صهیونیسم مذهبی اکثریت قاطع را در انتخاباتی که در اول نوامبر برای 120 کرسی کنست برگزار شد، به دست آوردند.

فلسطینی‌های نابلس می‌گویند که این طرح‌ها بسیار نگران‌کننده هستند، به‌ویژه با توجه به واقعیت تنش‌آمیز روی زمین از سال گذشته، با افزایش حملات شهرک‌نشینان.

از سال گذشته، شهرهای نابلس و جنین در شمال کرانه باختری با افزایش آشکار حملات به پایگاه‌های نظامی، پست‌های بازرسی، سربازان و شهرک‌نشینان اسرائیلی، به مراکز مقاومت مسلحانه در برابر اشغال چند دهه‌ای اسرائیل تبدیل شده‌اند. این حملات در چند هفته گذشته به سلفیت، الخلیل و اورشلیم نیز سرایت کرده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا