خبر

وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با دبیرکل سازمان ملل از دخالت دولت عربی انتقاد کرد.

حسین امیرعبداللهیان همچنین گفت: بر خلاف منشور سازمان ملل، چند دولت غربی با سوء استفاده از مطالبات مسالمت آمیز در ایران، اقدام به تشویق خشونت و ارائه آموزش ساخت سلاح و کوکتل مولوتف در فضای مجازی و رسانه کردند که منجر به کشته شدن پرسنل پلیس شد. و ایجاد ناامنی در ایران به حدی که زمینه را برای اقدام تروریستی داعش فراهم کردند.

وی همچنین با اشاره به مسیر مذاکرات فنی بین سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، همکاری‌های دو طرف را مناسب توصیف کرد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین در جریان مذاکرات وین درباره احیای توافق هسته‌ای ایران، پیام‌های اخیر میان ایران و آمریکا از طریق اتحادیه اروپا را به اطلاع دبیرکل سازمان ملل رساند.

امیرعبداللهیان درباره بحران یمن گفت: جمهوری اسلامی به ایفای نقش برای کمک به تمدید آتش بس و همکاری با سازمان ملل ادامه خواهد داد.

وی گفت: البته هر تصمیمی در رابطه با تداوم آتش بس و رفع کامل محاصره بشردوستانه یمن توسط رهبران و مردم یمن اتخاذ خواهد شد.

در مورد اوکراین، دیپلمات ارشد ایرانی بار دیگر به شدت ادعاهای بی اساس درباره اعزام پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را رد کرد.

وی از «رفتار دوگانه» برخی از دولت های غربی انتقاد کرد و تلاش آنها برای تشکیل جلسه ویژه شورای حقوق بشر درباره ایران را مردود توصیف کرد.

دیپلمات ارشد ایرانی افزود: باید برای دولت هایی که خشونت و ترور را تشویق می کنند، جلسه شورای حقوق بشر برگزار شود.

وی نسبت به پیامدهای منفی یک اقدام سیاسی در شورای حقوق بشر درباره همکاری ایران و غرب هشدار داد.

دبیرکل سازمان ملل متحد نیز با اشاره به وظایف شورای حقوق بشر، هرگونه مداخله سیاسی این شورا در امور کشورها را رد کرد.

وی همچنین خواستار ادامه همکاری جمهوری اسلامی با نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن در تلاش برای تمدید آتش بس موقت در این کشور شد.

گوترش با اشاره به دیدار اخیر خود با نمایندگان ایران و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس، نسبت به شکل‌گیری قالب جدیدی برای همکاری‌های منطقه‌ای که موجب ارتقای صلح و ثبات در منطقه شود، ابراز امیدواری کرد.

وی از تاکید ایران بر دیپلماسی استقبال کرد و گفت که احیای توافق هسته ای 2015 ایران منافع همه طرف ها را تضمین می کند.

دبیرکل سازمان ملل همچنین ادامه همکاری ایران و آژانس را گامی مثبت توصیف کرد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا