خبر

ایران عملیات هوایی علیه تروریست ها در کردستان عراق را آغاز کرد

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مواضع گروه‌های تروریستی را با راکت‌اندازهای متعدد، سلاح‌های دقیق و پهپاد هدف قرار داد.

این گزارش در حالی منتشر می شود که فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهداء سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت که نیروهای امنیتی بیش از 100 عنصر گروه های جدایی طلب و تروریستی از جمله حزب موسوم به کومله و حزب دمکرات کردستان ایران (PDKI) را دستگیر کرده اند. در اغتشاشات اخیر ایران نقش داشته است.

سردار سرتیپ پاسدار محمدتقی اسانلو با بیان اینکه مرزهای شمال غربی ایران عموماً امن است، گفت: دشمن در مواردی موفق شده اسلحه‌های مخفیانه را از مرزها برای ایجاد شورش در ایران عبور دهد. اما چنین تلاش هایی با واکنش شدید نیروهای امنیتی ایران مواجه شده است.

«منطقه شمال غرب کشور صعب العبور و کوهستانی است. اسانلو افزود: در یک ماه گذشته مقدار قابل توجهی سلاح و مهمات از گروه هایی که به دنبال قاچاق اسلحه و تجهیزات خاص به قلب کشور بودند، ضبط کرده ایم.

دولت مرکزی عراق باید به خواسته ما در مورد ایجاد امنیت مرزی پاسخ دهد. درخواست ما تنها محدود به امنیت داخلی جمهوری اسلامی ایران نیست، بلکه شامل امنیت اقلیم کردستان عراق و عراق نیز می شود. گروه‌های تروریستی ضدایرانی که در اقلیم کردستان یا سایر نقاط عراق فعالیت می‌کنند، تهدیدی برای امنیت این مناطق نیز محسوب می‌شوند. ما با مقامات دولت بغداد و دولت اقلیم کردستان (KRG) در مورد این موضوع گفتگو کرده ایم.

در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز به حملات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مواضع گروه های تروریستی در اقلیم کردستان عراق واکنش نشان داد.

ناصر کنعانی در جمع خبرنگاران گفت: ایران در مقابل تهدیدات امنیت ارضی خود به ویژه تهدیداتی که گروه های جدایی طلب برای مناطق مرزی ایجاد می کنند سکوت نخواهد کرد و از امنیت خود دفاع خواهد کرد.

از 24 سپتامبر، در بحبوحه اخباری مبنی بر تلاش تروریست ها برای ایجاد شورش و ناآرامی در شهرهای مرزی غرب ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روزانه پایگاه های تروریست ها را در اقلیم کردستان عراق هدف قرار داده است.

ایران بارها به مقامات محلی کردستان عراق هشدار داده است که حضور و فعالیت گروه‌های تروریستی را در مرزهای شمال غربی خود تحمل نخواهد کرد و گفته است در صورتی که این مناطق به کانون تروریست‌های ضد جمهوری اسلامی تبدیل شوند، پاسخ قاطعانه‌ای را به این کشور خواهد داد.

در ماه مه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مواضع گروه‌های تروریستی را که در نزدیکی مرزهای غربی کشور در اربیل، پایتخت اقلیم کردستان شمالی عراق فعالیت می‌کردند، هدف قرار داد و منهدم کرد.

همچنین در سپتامبر سال گذشته، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حمله ای را در شمال عراق آغاز کرد که در آن چهار پایگاه متعلق به گروه های متخاصم را منهدم کرد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا